indomed logo tel. 602 68 68 96


 

Artykuły

Naszym zdaniem – warto postawić na okna energooszczędne, zwłaszcza, że budownictwo energooszczędne to właściwie już standard. W porównaniu z tradycyjnym, dom energooszczędny ma aż trzykrotnie niższe zużycie energii.

Dokonując wyboru okien i firmy pamiętajmy , że okna energooszczędne to nie tylko produkt, ale też jego specjalistyczny, ciepły montaż.
Okna energooszczędne

Wybierając okna energooszczędne należy zwrócić szczególną uwagę na ich parametry, zwłaszcza na współczynnik przenikania ciepła Uw. To od niego zależy, ile ciepła wydostaje się z domu przez okna. Niska wartość tego parametru oznacza małe straty energii. Dla okien energooszczędnych współczynnik wynosi do 0,9 W/m2K. Na jego wartość ma wpływ rama okienna i szyba.

Im szerszy profil i im więcej w nim komór, tym lepsza ochrona przed chłodem. Dlatego okna energooszczędne zbudowane są z wielokomorowych profili oraz pakietów szybowych z trzema a nawet z czterema szybami.

Stolarka, którą wykorzystuje się w budownictwie energooszczędnym, jest wyposażona w pakiety trzyszybowe, o współczynniku izolacji Ug=0,5 W/m2*K, które pozwalają zatrzymać nawet do 40% ciepła więcej niż pakiety w oknach tradycyjnych. Szyby, pomiędzy którymi znajduje się gaz szlachetny, są dodatkowo rozdzielone tzw. ciepłymi ramkami, wykonanymi z tworzywa o właściwościach izolacyjnych. Dodatkowo pakiety powleczone są powłoką niskoemisyjną, która nie powala, aby ciepło uciekało na zewnątrz.

Dzięki temu zmniejsza się ryzyko zawilgocenia muru wewnątrz budynku, a koszty ogrzewania spadają.

Standardy cieplne

Warto wiedzieć, że standardy cieplne współczesnych okien, to wynik dążenia przez politykę unijną oraz polskie prawodawstwo do oszczędzania energii. Po roku 2017 nie będzie można wstawiać okien o współczynniku Uw wyższym niż 1,1 W/(m2.K), a po 2021 roku współczynnik ten nie będzie mógł być wyższy niż 0,9. Co jeszcze będzie standardem w 2020 roku? Oczywiście ciepły montaż i elementy ocieniające okno latem.

Ciepło z pomieszczenia ucieka przede wszystkim oknami. Jeśli są one dodatkowo źle zamontowane, tego ciepła ucieka dwa razy więcej. Dlatego bardzo ważny jest odpowiedni montaż.

Ciepły montaż to szczególnie trwały sposób uszczelniania otworów okiennych. Jego podstawą jest właściwa izolacja miejsca, w którym okno ma styczność z murem. W tym celu używa się niskorozprężnej, paroprzepuszczalnej pianki montażowej oraz trzech rodzajów taśm (paroprzepuszczalnej, uszczelniającej i paroszczelnej).

Tego typu montaż znacznie obniża koszty zużycia energii i pozwala sporo zaoszczędzić na ogrzewaniu.

Biorąc pod uwagę powyższe informacje, warto już teraz pomyśleć o wyborze okien spełniających te standardy.

 

Sprawdź polecane przez nas okna energooszczędne, klikając tutaj.

Nasi Partnerzy:

petecki logo                   veka logo                   brugmann logo                 pilkington logo                  roto logo